Pasaż Bródnowski

Forum mieszkańców wspólnot: Rembielińska 20 i Poborzańska 8
Teraz jest N sty 21, 2018 19:26

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 
Autor Wiadomość
PostNapisane: N sie 17, 2008 22:07 
Offline
Administrator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz mar 10, 2005 13:57
Posty: 1873
Lokalizacja: R20, kl. III
Na podstawie materiałów policyjnych:CHROŃ SWOJE MIESZKANIE

Wszyscy mogą i powinni zadbać o bezpieczeństwo swojego mienia przestrzegając m.in. naszych rad i wskazówek wyniesionych z policyjnego doświadczenia:

# Drzwi wejściowe zawsze są zamknięte, nawet gdy wychodzimy na kilka minut (np. wyrzucić śmiecie, do piwnicy itp.),
# Nikt nie uprawniony nie może mieć dostępu do naszych kluczy. Pozostawione wzamku drzwi klucze są łatwo dostępne. Już wielokrotnie zdradzieccy goście "pożyczyli" je na krótko, aby zrobić duplikat,
# Zawsze dobrze pilnujemy kluczy do mieszkania. Zdarzają się kradzieże w szatniach, na basenach i w biurach. Złodziej, który zabierze klucze i dokumenty, może łatwo wejść do mieszkania,
# Gdy zginie chociaż jeden z kompletów kluczy, natychmiast wymieniamy przynajmniej jeden zamek,
# Nigdy nie należy chować klucza pod wycieraczkę, do doniczki albo w innym "tylko nam" znanym miejscu,
# Kiedyś pieniądze i kosztowności przechowywano w metalowych kasetkachlub... w szafkach pod pościelą. Dzisiaj najlepiej jest je trzymać w skrytce w banku, a pieniądze na koncie. Nie sprawdzają się skrytki w doniczce z kwiatami, piekarniku, słoiku z mąką, itp.
# Niebezpiecznie jest eksponować swoje bogactwo. Można nieopatrznie zaimponować złodziejowi, a nawet niebezpiecznemu bandycie i stracić nie tylko majątek, ale i życie. Zdradzając stan posiadania, nikt nie może mieć pewności, do kogo ta informacja traci.
# Zarówno dorośli jak i dzieci nie powinni w żadnych okolicznościach opowiadać - zarówno obcym jak i sąsiadom czy znajomym - o posiadanych przez siebie dobrach czy o miejscu , w którym je trzymamy. Szczególnie groźne są przygodne znajomości zawierane "przy kieliszku". Tak poznanych osób pod żadnym pozorem nie zaprasza się do mieszkania
# Pamiętać należy, że włamywacz zanim zdecyduje się na dokonać włamania musi zdobyć wiedzę o zasobach mieszkania. Rzadko "idziena robotę w ciemno". Źródłem wiadomości mogą być osoby trzecie, sąsiedzi jak i sami lokatorzy. Włamywacze są bardzo pomysłowi. Jako "wujkowie" lub "znajomi" rodziców potrafią z dziecka "wyciągnąć" potrzebne im informacje. Uczul dzieci na tego typu kontakty i uświadom im, czym może to grozić
# Należy sprawdzać wiarygodność obcych przed wpuszczeniem ich do mieszkania. Każdego dnia może się pojawić złodziej działający wypróbowaną metodą "na hydraulika", "na kupca", "na posłańca", a nawet "na policjanta" czy na "listonosza". Takie osoby należy najpierw wylegitymować. Przychodzący w uczciwych zamiarach zrozumie taką ostrożność. Jeżeli mamy uzasadnione obawy - nie wpuszczajmy ich po prostu do mieszkania. Umówmy się na inny termin. Sprawdźmy w odpowiedniej instytucji wiarygodność tych osób. Możemy tez poprosić o obecność sąsiada.
# Nikt obcy nie ma prawa bez powodu kręcić się po klatce schodowej. Zawsze można podejść i zaoferować pomoc we wskazaniu szukanego mieszkania. Przy okazji warto dokładnie przyjrzeć się i zapamiętać rysopis tej osoby. W razie podejrzenia, że jest to przestępca, natychmiast powiadamiamy policję.

# Złym zwyczajem jest zostawianie w drzwiach kartek z informacjami, np. "Wrócę za godzinę". Wyjeżdżając na dłużej, należy poprosić zaufaną osobę o opróżnianie skrzynki na listy.
# Fachowcy zalecają "ożywienie" mieszkania w czasie dłuższej nieobecności. Można zainstalować "włączniki zmierzchowe" światła z ogranicznikami czasowymi. Można zaopatrzyć się w automatyczną sekretarkę z podsłuchem wnętrza mieszkania i zdalnym przesłuchaniem nagranych rozmów. Kogo na to nie stać, musi poprosić o pomoc zaufanego sąsiada.
# Nawet najwymyślniejsze urządzenie nie zastąpi człowieka. W rozwiniętych krajach zachodnich od lat działają różne komitety samopomocy sąsiedzkiej. Im bardziej wścibski i więcej wypatrujący sąsiad, tym lepiej dopilnuje naszego mieszkania.
# "Alarm" w postaci psa także może skutecznie przepłoszyć ewentualnych włamywaczy
# Nie wpuszczaj do domu obcych osób, które chcą sprzedać lub zareklamować jakiś towar. Jeśli się na to zdecydujesz - sprawdź ich dokumenty i tożsamość. Pamiętaj! Taka z pozoru "niewinna" wizyta może być rozpoznaniem przez złodziei terenu przyszłego działania.


Przypomnę kilka podstawowych zasad związanych z technicznym zabezpieczeniem naszego mieszkania.

Drzwi:

# Standardowe drzwi (drewniany szkielet obity płytą) nie chronią dobytku. W kilka minut można w nich wykonać dziurę. Wzmacniamy je obijając blachą i dodatkowo kładąc boazerię lub panele. Pamiętajmy, aby nie było żadnych szczelin między drzwiami a futryna , w które można włożyć łom.
# Zawsze montujemy dwa zamki różnych firm ( ulga przy ubezpieczeniach i utrudnienie dla złodzieja). Zamki muszą być zamontowane precyzyjnie. Przykładem niech będzie zatrzymanie przez wrocławską policję dwóch włamywaczy, którzy w ciągu 4 miesięcy okradli ponad 40 mieszkań stosując wyłącznie jedna metodę. Wynajdowali drzwi z takimi zamkami podklamkowymi, których wkładki wystawały z obudowy. ( zakładali klucz i ukręcali je). Trwało to kilka minut.
# Można zamontować na drzwiach kontakt magnetyczny. Uruchomi on alarm, gdy poprzez otwarcie drzwi nastąpi przerwanie układu scalonego.

W specjalistycznych punktach sprzedaży jest wiele rodzajów drzwi (plastikowe, drewniane, metalowe. Dokonując wyboru musimy pamiętać o kilku wskaźnikach:


1. współczynniku przenikania ciepła ( ochrona przed wiatrem, deszczem itp.).Określany jest litera K
2. zabezpieczaniem przed przenikaniem hałasu. Określany symbolem Rw.
3. atestem antywłamaniowym
4. wyposażeniem: np. w próg aluminiowy, magnetyczne uszczelki na obwodzie ościeżnicy, uszczelkę w dole skrzydła, bolce antywłamaniowe, dwa zamki i ich rodzaje
5. gwarancje na drzwi i zamki


Balkony:

Najlepsze drzwi i zamki nie pomogą uchronić naszego mieszkania, gdy nie pomyślimy o balkonach. Zarówno ci lokatorzy, którzy mieszkają na parterach – jak i mieszkania położone na różnych kondygnacjach budynku winny mieć zabezpieczenia. Pamiętajmy że złodziej na balkony położone wyżej może dostać się opuszczając sie z dachu jak i ...wchodząc po kratach zamontowanych na parterowym balkonie.

Balkony możemy zabezpieczyć kratami, żaluzjami lub szybami antywłamaniowymi.

# Kraty z prętów można montować na zewnątrz lub wewnątrz balkonu. Jeżeli nie ma możliwości powiązać konstrukcyjnie krat zewnętrznych ze zbrojeniem budynku – lepiej montować je wewnątrz balkonu. ...

# Rolety są znacznie wygodniejsze i praktyczniejsze niż kraty.
...

# Szyby antywłamaniowe.
....

Piwnice:

Są najłatwiejszym łupem złodziei i należy o tym pamiętać. Znane są przypadki, kiedy w standartowo zabezpieczonych piwnicach przechowywane są bardzo wartościowe przedmioty np. rowery górskie wysokiej klasy. Utrudnimy włamanie się do piwnicy , gdy:

# drzwi od klatki schodowej będą metalowe, zamykane na „dobry” zamek
# lokatorzy będą przestrzegać dyscypliny przy zamykaniu drzwi prowadzących do piwnicy i właściwym korzystaniu z domofonu
# do zamknięcia drzwi swojej piwnicy użyjemy specjalistycznych kłódek antywłamaniowych ( bez pałąków) i specjalnie dorobimy do nich skoble
# ubezpieczymy piwnice w stosownej firmie
# w domach wolnostojących należy zwrócić baczna uwagę na okna do piwnic. Często ta właśnie drogą złodzieje dostają się do części mieszkalnej (np. pozostawienie uchylonego okna piwnicznego jako drogi dla kotów domowych).

Zamki

Zamek dobrej, profesjonalnej firmy to połowa sukcesu przy zabezpieczaniu drzwi wejściowych, zarówno do willi jak i mieszkania w bloku. Najlepsze z nich posiadają atesty Instytutu Mechaniki Precyzyjnej i Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Głównej Policji.

# zawsze należy montować minimum dwa zamki różnych firm.
# montaż należy powierzyć sprawdzonej, specjalistycznej firmie
# zamek po montażu musi łatwo się otwierać i zamykać ( bez oporu)
# najlepsze zamki to takie, do których kluczy wydawana jest kodowana karta zakupu. Nie można ich kluczy dorobić w żaden sposób. Może to jedynie uczynić producent na podstawie właśnie kodowanej karty zakupu.
# można połączyć zamek z alarmem na siłowe otwarcie drzwi lub reagującym na próbę otwierania drzwi niewłaściwym kluczem
# ze względów pożarowych, zamek wewnątrz mieszkania powinien być otwierany za pomocą zasuwki lub gałki – a nie klucza.
# jeżeli zaplanowano poważny remont domu i z tego tytułu przekazano klucze do mieszkania firmie remontowej – najlepiej po zakończeniu prac – po prostu wymienić zamki na nowe.
# również w przypadku zagubienia kluczy (nawet jeśli się po jakimś czasie gdzieś odnalazły) – wymienić wszystkie zamki na nowe.
# przy montażu zamków podklamkowych należy pamiętać, aby wkładki nie wystawały poza obudowę, nakrętki na obudowy wkładki były metalowe a nie plastikowe, obudowy winny mieć kształt stożka, aby uniemożliwić złodziejowi założenie klucza do ukręcania wkładek.

Okna:

Zabezpieczać okna można podobnie jak balkony. Kraty, rolety, szyby antywłamaniowe. Pamiętajmy też okuciach antywłamaniowych ramy okiennej. Możemy tez zadecydować o założeniu zamków pod klamkami. Wychodząc z domu przemyślmy pozostawienie tzw. lufcika. Oceńmy czy złodziej ta drogą nie dostanie się do środka.

...

Elektroniczne systemy alarmowe - monitoring :

Monitoring, czyli obserwacja mieszkania z zewnątrz i wewnątrz za pomocą kamer jest mało na razie popularny ze względu na koszty. Ale sprawdza się znakomicie. W razie zagrożenia( włamania lub usiłowania włamania) sygnał do bazy firmy ochrony przekazywany jest droga telefoniczna lub radiową.

Na miejsce natychmiast kierowane są grupy interwencyjne ochronyi automatycznie powiadamiana jest policja. Duże znaczenia ma ten fakt w przypadku domów typu willowego czy domków letniskowych. Czasami zdarza się, że o włamaniu policja jest powiadamiana po kilku dniach. Monitoring zmienia diametralnie ta sytuacje.

Widok kamer działa tez odstraszająco na złodziei. Oczywiście sprzęt i okablowanie musi być profesjonalny i fachowo założony. Kamery zewnętrzne powinny być wyposażone w grzałki. Przesłony – słowem muszą zapewniać dobra widoczność w każdych warunkach pogodowych.

Systemów elektronicznego zabezpieczenia wnętrz jest bardzo wiele, różnych firm. Ogólnie możemy wyróżnić m.in.:


1. czujki ruchu - (reagują na zmiany w zaprogramowanych wartościach promieniowania podczerwieni w polu widzenia)
2. czujki inercyjne – służą do zabezpieczania drzwi, okien, bram
3. czujki mikrofonowe – reagują na hałas, dźwięki
4. czujki sejsmiczne, ultradźwiękowe itp.
5. Bariery podczerwieni na okna i drzwi( przydatne szczególnie w nocy, kiedy właściciele mieszkania śpią,)Najważniejszym elementem elektronicznych systemów alarmowych jest tzw. centrala, która obsługuje czujki i wykonuje zadane wcześniej polecenia. Może np.w przypadku alarmu automatycznie powiadamiać policje ( poprzez wysłanie nagrania telefonicznego) czy tez właściciela i firmę ochrony.

Przymierzając się do zakupu ww. urządzeń warto pamiętać o tym, że:

# system zabezpieczenia musi być „odporny” na fale np. telefonu komórkowego
# czujnik w żadnym wypadku nie powinien się samoczynnie uruchamiać na skutek przeciągu. Zainstalowany czujnik musi mieć tez odpowiednia moc ( mierzona w voltach)
# należy sprawdzić, czy firma ma stosowna koncesję, warunki gwarancyjne, szybkość przyjazdu serwisanta.

Oczywiście będziemy znacznie spokojniejsi o swoje mienie kiedy wykupimy stosowne ubezpieczenie mieszkania, domu wolnostojącego czy nawet piwnicy.

Jednak policjanci zawsze namawiają do jednego – dobrego zaufanego sąsiada
. To właśnie on może najszybciej nam pomoc. Gdy wyjeżdżamy a zostawimy mu klucze – podleje kwiatki, wywietrzy mieszkanie, włączy raz od czasu światło i telewizor. Sprawi, ze nasze mieszkanie będzie ”żyło’. Pozbiera podrzucane pod drzwi ulotki reklamowe, wyjmie pocztę ze skrytki na listy. Słowem przypilnuje mieszkania. I nie tylko od złodzieja. Zdarzyć się przecież może , że pęknie przysłowiowa rura z woda. Poza tym wszystkim łatwiej i sympatyczniej będziemy się czuć wiedząc, że pomagamy sobie wzajemnie.


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
POWERED_BY
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL